Do czego służą nawilżacze powietrza

Suche powietrze to bardzo częsty problem, który doskwiera bardzo wielu osobom. Jest to sytuacja w której możemy czuć mocne obciążenie i niedobór powietrza. Okazuje się, że najczęściej takie przypadki występują w okresach grzewczych, czyli jesienią i zimą, gdzie w domu brakuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Osoby, którym to doskwiera, bardzo często narzekają na ataki kaszlu, częstsze zachorowania, co spowodowane jest obniżeniem poziomu układu odpornościowego i jego zdolności. Co więcej, nieodpowiednio nawilżone powietrze bardzo źle wpływa na zdrowy sen, co w efekcie odbija się na złym samopoczuciu. Naprzeciw takim problemom wychodzi wiele urządzeń i rozwiązań. Jednym z nich są popularne nawilżacze powietrza. Ich rodzajów jest bardzo wiele, a poszczególne różnią się między sobą cenowo, ale także użytecznością i rzeczywistym działaniem:

  • Pierwszym przykładem nawilżacza powietrza to rodzaj tradycyjny, który umieszcza się na grzejniku.

    Jest to dość tanie rozwiązanie, które nie wymaga działania prądu. Są to bardzo proste w budowie urządzenia, wykonane zazwyczaj z ceramiki lub stali. Mechanizm jest bardzo prosty. W środku takich urządzeń, w specjalnych pojemnikach umieszcza się wodę. Pod wpływem nagrzania przez grzejniki zaczyna parować i w końcu nawilża powietrze. Niestety, to rozwiązanie ma wiele wad, ponieważ nie jest zbyt skuteczne. Nadaje się raczej do bardzo małych powierzchni;

  • Nawilżacz parowy to kolejna propozycja, która nada się już do nawilżenia większych pokoi. W przeciwieństwie do pierwszego przykładu, ten produkt wymaga użycia energii elektrycznej.

    Oznacza to, że może w znaczny sposób odbić się na rachunkach za prąd. To rozwiązanie szczególnie dedykowane jest pomieszczeniom, w których przebywają osoby starsze lub dzieci. Generująca się para zamienia się w lekką mgiełkę, dzięki czemu zachodzi zjawisko tzw. inhalacji,

  • Ostatni dość nowatorski przykład to nawilżacz powietrza, który uznawany jest za ultradźwiękowy. Jego działanie polega na rozbijaniu cząsteczek wody poprzez właśnie ultradźwięki, dzięki czemu w efekcie tworzy się mgiełka, która działa podobnie jak w nawilżaczu parowym. Zaletami takiego urządzenia jest z pewnością energooszczędność oraz cichość działania. Należy jednak uważać na zwierzęta, ponieważ takie dźwięki mogą im dokuczać.

.

hy